Jak pomóc sobie i jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie

Jak pomóc sobie i jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie.

Jaś bawi się w koronawirusa, Ania co pięć minut myje ręce. Dzieci na swój własny sposób starają się radzić sobie z tym, co dzieje się wokół nich.
Jak możemy pomóc dzieciom przetrwać ten nietypowy czas i jak pomóc sobie, aby nie zwariować?

Bądźmy gotowi do rozmowy
Przygotujmy sobie zestaw 3-4 rzetelnych faktów, którymi możemy się podzielić z naszym dzieckiem.
Bądźmy cierpliwi, wielokrotnie odpowiadając na te same pytania. Mając podstawową wiedzę możemy konfrontować nieprawdziwe informacje z jakimi dzieci się stykają.
Starajmy się także nie przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści, niezliczonych informacji, czy dramatycznych newsów.
Jeśli sami nie radzimy sobie z tą sytuacją, przepełnia nas lęk, warto się zastanowić, kto z bliskich dziecku osób mógłby odpowiadać na stawiane przez dziecko pytania.

Nie bój się mówić "nie wiem"
Pytania „jak długo to potrwa”, „co będzie dalej”, „czy wszyscy będziemy chorzy” stawiamy sobie wszyscy. Zadają je także dzieci.
Nikt nie zna na nie odpowiedzi. O swojej niewiedzy warto szczerze rozmawiać.

Rozmawiajmy o tym, jak radzić sobie z lękiem
Nie zaprzeczajmy emocjom jakie przeżywamy sami i nasze dziecko. Zastanówmy się wspólnie z dzieckiem, jakie każdy z nas ma sposoby na radzenie sobie z trudnymi myślami. Podzielmy się tym, co my robimy, kiedy nam jest trudno, co robią w takich sytuacjach inni. Odwołajmy się także do dotychczasowych doświadczeń dziecka i sposobów, jakie dotychczas w trudnych sytuacjach pomagały.
Będąc w domu, oderwijmy się od wiadomości i zaplanujmy czas spędzany z dzieckiem. Odszukajmy gry planszowe, rysujmy, twórzmy.

To nie na zawsze
Rozmawiajmy o tym, że wprowadzane rozwiązania są czasowe. Pokazujmy, czemu one mają służyć.

Zadbajmy o potrzeby dzieci
Dzieci, podobnie jak dorośli potrzebują kontaktu z innymi. Zadbajmy o to. Pamiętajmy o nowych technologiach – to dobry moment, żeby z nich korzystać.

Uczmy się razem zdrowych nawyków
Poświęćmy czas na naukę tego, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym, co trudne, o zagrożeniach i co z nimi robić.

Jak samemu nie zwariować

  1.  Szukaj rzetelnych informacji, weryfikuj źródła z których pochodzą.
  2. Pomyśl o potrzebach i zdrowiu innych osób zanim zrobisz zakupy albo zdecydujesz się przyjść do pracy z gorączką. Badania psychologiczne pokazują, że branie współodpowiedzialności i kolektywne działania lepiej wpływają na dobrostan i są skuteczniejsze.
  3. Zrób coś dla osób z grupy ryzyka np. zaoferuj zrobienie zakupów starszej sąsiadce, przekonaj rodziców i dziadków do niewychodzenia z domu bez potrzeby. Z życzliwością i wsparciem zwracaj się do osób będących w kwarantannie, aby nie potęgować ich stresu.
  4. Żartuj i postuj z rozwagą. Humor to świetny sposób na redukcję napięcia i oswajanie ryzyka. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy mają podobne poczucie humoru. 
  5. Pielęgnuj bliskie relacje. To normalne, że się boisz: rozmawiaj o swoich obawach z najbliższymi. Wiedz, że nie jesteś sam_a i nie pozostawiaj bliskich w osamotnieniu. Dzielenie się informacjami i pogaduchy pomagają rozładować stres.
  6. Rozmawiaj z dziećmi i osobami mającymi trudność w zrozumieniu sytuacji. Odpowiadaj na pytania. Zadbaj, aby o koronowirusie dowiadywały się nie przypadkowo, tylko od zaufanego dorosłego. Tłumacz jasno i prostymi słowami, co należy robić i dlaczego.
  7. Dawaj przykład zachowując zasady higieny i stosując się do zaleceń GIS m.in. dokładnie i często myj ręce, zakrywaj twarz gdy kaszlesz, nie dotykaj dłonią twarzy i unikaj przebywania w zatłoczonych miejscach.

 

Źródła:

godło

Gościmy

Odwiedza nas 690 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon

Odsłon artykułów:
528882
Copyright © 2024 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nowym Tomyślu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.