Jak sobie poradzić z lękiem w czasie epidemii?

Drukuj
Opublikowano: poniedziałek, 23 marzec 2020 09:15
Odsłony: 2129

Jak sobie poradzić z lękiem w czasie epidemii?

1. Twoje emocje są ważne
Strach wpisany jest w naturalny system alarmowy człowieka. Jest zrozumiałą, adekwatną reakcją w sytuacji, którą oceniamy jako potencjalnie niebezpieczną. Odczuwanie strachu i lęku w takich sytuacjach bywa pomocne, sprzyja mobilizacji i szukaniu sposobów ominięcia go lub przezwyciężenia zagrożeń. Niepokój w obecnej sytuacji jest naturalną reakcją, ale zdarza się, że przybiera też nadmiarową, odwadniającą formę, która może dezorganizować funkcjonowanie. Warto się przyjrzeć swoim emocjom i zastanowić się czy mają one wymiar adaptacyjny czy już dezorganizujący.


2. Zaakceptuj niepewność i brak kontroli
Brak akceptacji dla istniejącej sytuacji, poczucie braku kontroli powoduje wzrost napięcia a w konsekwencji destabilizuje nasze samopoczucie. Może powodować bezsenność, zmęczenie, drażliwość i inne dolegliwości. Bardziej skuteczne niż skupianie się na niedogodnościach jest poszukiwanie „plusów w minusach” np. konstruktywne wykorzystanie czasu spędzanego w domu, z rodziną, (możesz stworzyć listę rzeczy, które od dawna chciałeś zrobić ale ciągle brakowało Ci na to czasu i w miarę możliwości realizować te zadania).


3. Nie jesteś sam
Wspólne przeżywanie bieżących wydarzeń, także niepokoju, ma pozytywne strony pod warunkiem, że ma to wymiar wspierający, a nie wzmacniający lęk. Obecna sytuacja pandemii koronawirusa jest doświadczeniem nas wszystkich i dobrze jest być w kontakcie z innymi: dzwonić do siebie nawzajem, pytać o zdrowie, wysłuchać, interesować się problemami, szukać dróg rozwiązania problemu zamiast nakręcać spiralę wzajemnego lęku i strachu. Dbaj o swoje relacje, zwłaszcza teraz, kiedy ograniczone są możliwości bezpośredniego kontaktu jednak nie aranżuj rozmów podnoszące niepokój innych i nie angażuj się w rozmowy wzmagające Twój niepokój.


4. Rozróżniaj zamartwianie się produktywne od nieproduktywnego
Analizuj na co masz wpływ. Jeśli nie masz wpływu – Twoje zamartwianie się nie zmieni tej sytuacji. Jeśli masz na coś wpływ - możesz się tym zająć, np. stosować się do zaleceń:


https://www.youtube.com/watch?v=WbeLp_lgrqM


5. Ogranicz poszukiwanie informacji o zagrożeniu
Pamiętaj, warto odnosić się do racjonalnej, naukowej wiedzy opartej na dowodach. w sytuacji epidemii źródłem rzetelnej wiedzy są komunikaty WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) oraz GIS (Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce).
Przez częste przeglądanie przypadkowych treści w Internecie możesz natknąć się na informacje nieprawdziwe, zniekształcone, które podnoszą poziom napięcia i lęku.


6. Ustal cel na dany dzień
Skupienie się na działaniu, realizacji ważnych zadań pozwala łagodzić lęk i napięcie. Stały rytm, plan działania, rutyna sprzyjają utrzymywać poczucie bezpieczeństwa.
Wydaje się, że prace zadane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów sprzyjają organizacji dnia. Możesz próbować przynajmniej częściowo odtworzyć rytm dnia wydzielając czas na prace szkolną i naukę oraz czas dla siebie, rodziny, na prace domowe, w sposób podobny, jak to było przez odwołaniem zajęć w szkole.


7. Zrelaksuj się!
Wybierz swój sprawdzony, konstruktywny sposób na poradzenie sobie z napięciem. Książka, film, muzyka, ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna możliwa do wykonania w domowych warunkach lub bez udziału w zgromadzeniach itp. sprzyjają obniżeniu poziomu stresu.
Zrób coś miłego dla siebie.

Wśród nas są również osoby szczególnie podatne na działanie niepokoju. To osoby wyjątkowo wrażliwe na sytuacje generujące lęk, co może wiązać się ze specyfiką funkcjonowania ich osobowości, nieadekwatnością w postrzeganiu rzeczywistości czy posiadanymi predyspozycjami do zaburzeń psychicznych albo już rozwiniętymi zaburzeniami psychicznymi. Doświadczają oni istotnych trudności w przystosowywania się do trudniejszych warunków i sytuacji. Potrzebują bardziej profesjonalnej pomocy niż tylko powyższe wskazówki. Wskazane jest aby korzystali ze specjalistycznego wsparcia lekarzy, psychoterapeutów.

na podstawie: Robert L. Leahy Ph.D., psychologytoday.com
M. Rodziewicz