Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci - poradnik dla nauczycieli, rodziców i uczniów.

Drukuj
Opublikowano: piątek, 20 marzec 2020 10:43
Odsłony: 1845

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci - poradnik dla nauczycieli, rodziców i uczniów.

Od dawna bardzo wiele mówi się o cyfrowym bezpieczeństwie, cyberprzemocy, groomingu czy sekstingu, oraz innych zjawiskach z jakimi możemy się zetknąć w sieci.
Aktualna sytuacja, ograniczenie kontaktów międzyludzkich, konieczność pozostania w domu prawie całkowicie przenosi nas w cyfrowy świat. Pracujemy zdalnie, uczymy się zdalnie. Jest inaczej niż na co dzień.
Poniżej znajdziecie małe kompendium wiedzy i ważnych informacji jak bezpiecznie cyfrowo poradzić sobie w tej wirtualnej rzeczywistości.

Po pierwsze bezpieczeństwo!
Na co dzień staramy się być bezpieczni. Uważnie przechodzimy przez ulicę, wracając po zmroku jesteśmy czujniejsi. Stosujmy także zasady bezpieczeństwa w cyfrowej rzeczywistości. Poniższe zasady dotyczą wszystkich korzystających z sieci: małych, średnich i dorosłych.

Korzystając z sieci należy przede wszystkim:

  1.  Tworzyć silne hasła- silne hasło powinno składać się z małych i wielkich liter, a także cyfr i symboli. Pamiętaj, że hasło powinno zawierać nie mniej, niż 8 znaków.
  2. Tworzyć różne hasła do różnych kont- używanie tego samego hasła do logowania się na wiele kont zmniejsza Twoje bezpieczeństwo. To tak, jakbyś za pomocą tego samego zamka zabezpieczył dom, samochód i biuro - jeśli ktoś uzyska dostęp do jednego z nich, wszystkie mogą zostać naruszone.
  3. Regularnie aktualizować oprogramowanie- by chronić swoją aktywność online, zawsze uruchamiaj najnowszą wersję oprogramowania w przeglądarkach internetowych, systemach operacyjnych i aplikacjach na wszystkich urządzeniach.
  4. Korzystać z dwuetapowej weryfikacji- konfiguracja weryfikacji dwuetapowej znacznie zmniejszy szansę na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do konta.
  5. Sprawdzać czy korzysta się z szyfrowanego połączenia- aby dowiedzieć się, czy można bezpiecznie otworzyć daną stronę, możesz sprawdzić informacje o jej zabezpieczeniach.
  6. W przypadku zgubienia telefonu - zablokuj go- jeśli Twój telefon, tablet lub laptop zostanie zgubiony lub skradziony, możesz wykonać proste czynności, które pomogą znaleźć lub zabezpieczyć urządzenie. Otwórz przeglądarkę, następnie otwórz swoje konto Google, w sekcji „Bezpieczeństwo” wybierz Znajdź zgubiony lub skradziony telefon.
  7. Uważać na “phishing”- próba wyłudzenia informacji ma miejsce wtedy, gdy ktoś próbuje nakłonić Cię do podania danych osobowych przez internet. Wyłudzanie informacji zwykle odbywa się za pośrednictwem e-maili, reklam lub stron, które wyglądają podobnie do stron, z których już korzystasz. Ktoś, kto próbuje wyłudzić informacje, może na przykład wysłać Ci e-maila, który wygląda, jakby został wysłany przez Twój bank, i zawiera prośbę o podanie danych Twojego konta bankowego.

Dbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników - tak jak uczymy nasze dzieci, jak jeździć, zanim przekażemy im klucze do samochodu, przed oddaniem do użytkowania urządzeń z dostępem do internetu, pomocne jest nauczenie dzieci podstaw bezpiecznego korzystania z sieci.
Będzie nam łatwiej, jeśli sami będziemy je stosować.

Poniżej kilka porad dla młodszych użytkowników.

  1.  Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  2. NIE WIERZ WSZYSTKIEMU Uważaj na wiadomości i informacje wyświetlane w internecie, które obiecują szybkie zrealizowanie marzeń. Ich celem jest zachęcenie do kliknięcia, tymczasem konsekwencje mogą być poważne. Nie klikajmy w linki, o które nie prosiliśmy. Nawet jeśli znajomy podsyła nam linka, lepiej dowiedzieć się co to - przed kliknięciem.
  3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet! Zawsze skonsultuj to z rodzicami.
  4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.
  5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu!Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
  6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
  7. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.
  8. Nie hejtuj!Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Nie obrażaj innych. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
  9. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.
  10. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki.
  11. Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół. Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli.
  12. Zabezpiecz komputer. Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj, by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer!
  13. Szanuj prawo własności w Sieci. Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie.

Czasami mamy wrażenie, że ten cyfrowy świat jest nie dla nas, zbyt skomplikowany. Często też go nie rozumiemy.
Są miejsca, gdzie rodzice samodzielnie lub wspólnie z dzieckiem mogą nauczyć się zasad bezpiecznego korzystania z cyfrowej przestrzeni.
Bardzo przydatny i bezpłatny kurs online (czyli przez internet) stworzyła Fundacja Orange
Kurs online dla rodziców- bezpieczeństwo w sieci
Kolejnym miejsce jakie polecam odwiedzić wspólnie z dzieckiem to serwis sieciaki.pl
Sieciaki.pl

Pamiętajmy. Dzieci uczą się od nas !

Opracowała
Agnieszka Mandziak - psycholog

Źródło:
www.helpline.org.pl
www.saferinternet.pl
www.fundacja.orange.pl
www.google.pl